top of page

DEFEKTOSKOPIA / NDT

  • Nedeštruktívne skúšanie materiálu (NDT) má významnú úlohu s systéme riadenia kvality výrobného procesu, pretože umožňuje skoré zistenie vonkajších alebo vnútorných chýb vo výrobku alebo polotovare, ktoré by mohli znemožniť jeho efektívne využitie alebo vyvolať haváriu konštrukcie po čas doby prevádzky.

  • Je všeobecne známe, že každý výrobok alebo polotovar môže obsahovať vonkajšie alebo vnútorné nehomogenity (chyby) alebo nežiaduce odchýlky tvaru a štruktúry. Prítomnosť takýchto chýb v kritických oblastiach môže podstatne ovplyvniť životnosť výrobku alebo konštrukcie. 

  • Výhodou nedeštruktívnych metód oproti metódam deštruktívnym je v tom, že výrobok po skúške zostáva v nezmenenom stave pre ďalšie použitie. Metódy NDT skúšania jednotlivých typov polotovarov a výrobkov sú predpísané v príslušných normách a predpisoch. Z tohto hľadiska je spravidla rozhodujúca požiadavka zákazníka, ktorý stanoví, podľa ktorej normy alebo predpisu má byť výrobok hodnotený.

Vizuálna kontrola - VT

  • Vizuálna kontrola je najjednoduchšou defektoskopickou kontrolou, pomocou ktorej sa zisťuje výskyt povrchových vád výrobkov, ako sú trhliny, pórovitosť, vonkajšie stiahnutiny, praskliny, korózia a ďalšie.

  • V súčasnej dobe poskytujeme kontrolu zvarov vizuálnou metódou len priamym spôsobom. 

Kapilárna kontrola - PT

  • Táto NDT metóda umožňuje s pomerne veľkou citlivosťou zisťovať povrchové vady, ktoré musia súvisieť s povrchom, t.j. musia byť na povrchu otvorené, aby do nich prenikala detekčná tekutina. ​

  • Podstatou penetračnej NDT metódy je použitie vhodnej kapilárne aktívnej kvapaliny, ktorá prenikne do necelistvostí a po odstránení jej zbytkov z povrchu skúšaného dielu vzlína vplyvom kapilárnych síl, takže sa necelistvosť zviditeľní.

Magnetická kontrola - MT

  • Magnetická metóda umožňuje zisťovať povrchové vady alebo vady tesne pod povrchom. Nekladie vysoké nároky na prípravu skúšaného povrchu a jeho čistotu. Určitým obmedzením je skutočnosť, že metódu môžeme použiť len pre feromagnetické materiály. Nehodí sa napr. pre vysoko legované ocele austenitické, hliník, meď a pod.

  • Princíp tejto NDT metódy je založený na zisťovaní rozptylu magnetického toku, ktorý vznikne v zmagnetizovanom feromagnetickom materiály v mieste necelistvosti (napr. trhline) alebo náhlej zmeny magnetických vlastností (napr. strusky). Na skúmaný povrch je nanesený prášok (oceľový) rozptýlený vo vhodnej kvapaline (napr. petroleji) alebo suchý. V mieste vzniknutého rozptylového poľa je prášok priťahovaný a vytvára zreteľnú stopu, ktorá je obrysom vady.   

Ultrazvuková kontrola - UT

 

  • Patrí medzi najpoužívanejšie objemové NDT metódy - t.j. hľadanie vnútorných vad v kovových a umelohmotných predmetoch. Ultrazvuková metóda využíva vnik ultrazvukových vĺn do skúšaného materiálu. Ultrazvukové vlny sú do materiálu dopravované cez ultrazvukovú sondu. Ak je v skúšanom materiály nejaká necelistvosť, dôjde k spätnému odrazu ultrazvukových vĺn do sondy. Na obrazovke prístroja sa potom tento odraz („echo“) vyhodnocuje. Skúšanie ultrazvukom je zamerané predovšetkým na zisťovanie objemových vnútorných chýb materiálu, plošných chýb typu trhliny a zdvojeniny, zisťovanie hrúbky stien a hodnotenie chýb zvarových spojov.

 

  • Naša firma disponuje najnovšou aplikáciou ultrazvukového skúšania, ktorou je technika Phased Array. 

  • Phased Array je technológia umožňujúca časové riadenie budenia jednotlivých meničov. Táto technika využíva sondy s fázovou sústavou meničov - viacmeničové sondy, čo nám umožňuje elektronicky vychyľovať ultrazvukový zväzok a prípadne ho fokusovať.  

bottom of page